10 Ekim Gar Katliamı davasında karara avukatlardan tepki: Bugün IŞİD insanlığa karşı suçtan beraat ettirildi

IŞİD’in 103 kişiyi öldürdüğü 10 Ekim Gar Katliamı davasında ‘insanlığa karşı suç’tan ceza alan olmaması tepki çekti: “Yargı insanlığa karşı suçtan IŞİD’i beraat ettirdi. Mahkeme zabıtlarında ne yazarsa yazsın, herkes gerçeği biliyor.”

10 Ekim Gar Katliamı davasında karara avukatlardan tepki: Bugün IŞİD insanlığa karşı suçtan beraat ettirildi
Yayınlama: 01.07.2024
8
A+
A-

IŞİD’in Ankara Tren Garı Meydanı’nda düzenlediği saldırıda 103 kişiyi katletmesine ilişkin davada tutuklu 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi ancak insanlığa karşı suçtan ceza alan olmaması tepki çekti. Kararın açıklanmasının ardından sanıkların “insanlığa karşı suç işlemekten” beraat etmeleri, saldırıda ölenlerin yakınları ve avukatları tarafından protesto edildi. Davanın avukatlarından Gülşah Kaya, yargılama sürecini eleştirerek “Bugün aynı yargı insanlığa karşı suçtan IŞİD’i beraat ettirdi” dedi.

Avukat Kaya, mahkeme heyetinin verdiği kararın “bir bütün olarak devlet politikasının devamı, özelde de dokuz yıldır süren 10 Ekim yargılamasının açık yüzü olduğunu” söyledi. BirGün’ün aktardığına göre Kaya, “Bu memleketin rejim değişikliğinin başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz en kanlı katliamının davasını sürdürüyoruz yıllardır” diyerek şöyle devam etti:

‘HERKESİN BİR ŞEYLER BİLDİĞİNİ SÖYLEDİĞİNE TANIKLIK ETTİK’

“Herkesin gözleri önünde gelen bir katliamlar silsilesi ile bu ülkede koltuk sağlamlaştıran bir iktidar var. Dönemin başbakanından çete liderlerine kadar herkesin bir şeyler bildiğini söylediğine tanıklık ettik. Yargılama içinde bugün ceza alan sanıkların uzun yıllar boyunca ve hatta katliamdan birkaç gün öncesine kadar nasıl takip edildiğini telefonlarının dinlendiğini ama önlem alınmadığını belgelerle gördük.”

‘HUKUK MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Yargılama süresince hiçbir kamu görevlisinin sanık sandalyesine oturmadığına dikkat çeken Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak bu yargılamada tek bir karakol polisi bile yargılanmadı. Devletin sorumluluğunu ortaya koyan her noktada yargı kalkan kaldırdı. Bugün aynı yargı insanlığa karşı suçtan IŞİD’i beraat ettirdi. Mahkeme zabıtlarında ne yazarsa yazsın, herkes gerçeği biliyor. Ancak bilmek değil, yargılamakla adalet gelecek. O nedenle gerçek failler yargılanıp ceza alana kadar, insanlığa karşı suç kabul edilene kadar hukuk mücadelemiz sürecek.”

16 SANIK FİRARİ

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te gerçekleştirdiği katliama ilişkin davada, 26 sanıktan tutuklu olan 10’u hakkında hüküm verildi. 16 sanık ise firari. Bir önceki duruşmada yakınlarını kaybedenler ve yaralılar dinlenmişti.

Sanıklardan Erman Ekinci’nin avukatının 3 gün sağlık rapor aldığı için savunmasının alınamayacağını kaydeden mahkeme başkanı, diğer sanık avukatlarının da öğleden sonraki duruşmaya katılmamaları nedeniyle savunmalarını alamadığı için duruşmayı ertelemişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 10 Ekim saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame, 13 Temmuz 2016’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve ilk duruşma 7 Kasım 2016’da görülmüştü.

Yargılama sonucu mahkeme 3 Ağustos 2018’de davayı karara bağlamış ve 9 sanığı “anayasal düzeni ihlal” suçundan birer, “100 kişiyi kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırmış, davanın firari 16 sanığı hakkındaki dosyanın da ayrılmasına hükmetmişti.

“Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılan sanık Ekici’nin ayrıca “anayasal düzeni ihlal”, “100 kişiyi kasten öldürme” ve terör eyleminde yaralanan müştekileri için “öldürmeye teşebbüs” suçlarından da yargılanması için suç duyurusunda bulunulmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi dosyayı bazı sanıklar yönünden kısmen bozmuştu. Ekici hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçlamasıyla kurulan mahkumiyet kararını da bozan daire, Ekici’nin “kasten öldürme” ve “insanlığa karşı suç”tan yargılanması gerektiğini belirtmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sırasında Ekici hakkındaki dava, saldırıyla ilgili firari 16 sanıklı dava ile 9 kişi hakkında açılan davaları birleştirmiş, yargılamada sanık sayısı 26’ya yükselmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.