Halepçe!

Yayınlama: 16.03.2022
193
A+
A-

Halepçe yani bir diğer adıyla Enfal, bir diğer adıyla kanlı Cuma!  Saddam Hüseyin İran-Irak savaşı sırasında Kürtleri elma kokusuyla çoluk çocuk demeden katletti tam 34 sene önce 16 Mart Cuma sabahı atılan gazlı bombalar ile 5 bin kişiyi katletti 10 bin kişiyi yaraladı ve birçok insan da kalıcı hasarlar bıraktı. Kürt çocukları önce elma kokusu aldılar ve sonra birer birer can verdiler. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi 1 Mart 2010 tarihinde soykırım eylemi olarak kabul edildi.

Kürtler tarih boyunca buna benzer insanlık dışı birçok Katliamlar ve soykırımlardan geçitleri. Dersim, Zilan bunun öncesinde yaşanan katliamlar dan birkaçı. Yakın tarihe bakacak olursak Roboski! Halepçe de bunlardan bir tanesiydi. Saddam’ın 34 sene önce yaptığını birkaç sene önce İŞİD Şengal de yaptı! Yöntem farklıydı ama hedef gene Kürtlerdi. Tarih sayfaların da hep katliamlar ve soykırımlar ile anılıyoruz sürekli ezilen bir halkız ve sürekli savaşlar da en çok darbeyi biz yiyoruz sanırım bu da bizim kaderimiz olsa gerek. Biz Kürtler maalesef bu dünya da pek gün yüzü görmemiş halklardan birisiyiz. Bu yüzden resmi olarak ne bir ülkemiz oldu ne de haklarımız. Kürtlerin hak ve hukuku için mücadele eden birçok örgüt kuruldu ben o örgütlerin gerçekten de Kürtler için mücadele ettiklerine inanmıyorum doğrusu. Kurulan tüm örgütler, siyasi partiler ve yapılar hep kendi ideolojik çıkarları için mücadele ettiler ve halende diyorlar. Bakın bugün bile Halepçe’yi anmak için bir araya gelmiyorlar. Biz Kürtlerin böylesine kötü bir huyu var asla ama asla bir araya gelmeyiz. Şivan Perwer yıllar önce Halepçe için söylediği o muhteşem eserde söyledi. Gelin bir olun, dünyaya halimizi bir olup anlatın dedi. Ama biz Kürtler o eseri dinledikçe sadece ağladık ve hiç ders çıkarmadık!

Bugün Halepçe Katliamının yıl dönümü ve bugün Kürtlerin matem günü. Bugün çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, insanlarımız vahşice katledildi. Bugün Kürtlerin matem günü ve Kürtler kıyamete kadar Halepçe’yi unutmamalı ve unutturmamalı. Umarım Kürtler bir gün yek vücut olurlar ve bir daha kimse Kürtleri böyle vahşice katletmez.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.