NEWROZA WE PİROZ BE.

Yayınlama: 20.03.2022
380
A+
A-

NEWROZA WE PİROZ BE.

Henüz bahar gelmedi ama Newroz geldi. Newroz’un gelişi ile dağlarımıza yağan karlar eriyecek ve doğacak olan güneş erittiği karların yerine yem yeşil çiçeklerin açmasını sağlayacak ve böylece dağlarımız, ovalarımız yem yeşile bürünecek. Ben size şimdi Newrozun tarihçesini anlatarak klasik bir yazı yazmak istemiyorum.  Artık Newroz’un ne olduğunu herkes biliyor. Newroz sadece baharın gelişi değil, Newroz barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve yaşamın güzelliklerini anlatan bir gün.

Newroz coşkusu özellikle Kürtler de bir başka güzel oluyor. Newroz bayramı dünya halkları tarafından kutlanıyor ama Kürt halkı başa bir güzel kutluyor.  Amed de bir milyon insan toplanıyor ve Amed yani Diyarbakır tarihi açıdan önemli bir yere sahip ve Newrozun da Diyarbakır’da coşkulu bir şekilde kutlanması da ayrı bir güzel.  Mahşeri kalabalığı andıran insanların rengarenk kıyafetleri ile birlik ve beraberlik içerisinde coşkulu bir şekilde Newroz bayramını kutlaması oldukça mutluluk verici.

Artık bunlar da eskide kalmaya başladı. Ülkemizin son birkaç yıldır içerisinde bulunduğu bu endişe verici durumdan Newroz kutlamaları da nasibini aldı.  Artık nerede o eski Newrozlar’ demeye başladık.  Kürtler artık eskisi gibi Newrozlarını özgürce kutlayamaz oldular ve bir zamanlar yasakların gölgesinde kutlanan Newrozlar geliyor aklıma. Düğün salonlarında düğün varmış gibi göstermelik gelin ve damat ile Newrozlar kutlanıyordu. Bugün 20 Mart bakalım bu sene ki Newroz nasıl kutlanacak ve nasıl geçecek.

Umarım Newroz’un gelişi ülkemize ve Dünyaya önce sağlık, huzur ve bereket ile Barışı da getirir. Bu vesile ile Tüm dünya halklarının Newroz bayramını kutluyorum. Nêwroza wê piroz bê

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.