DOLAR
15,7634
EURO
16,6490
ALTIN
922,58
BIST
2.400,62
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Açık
19°C
Cuma Açık
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Başka Bir Siyaset Okulu’nun açık oturum serileri başladı

Başka Bir Siyaset Okulu’nun açık oturum serileri başladı
09.05.2022 15:03
0
A+
A-

Başka Bir Siyaset Okulu Açık Oturum Serilerinin ilki, Prof. Dr. Fikret Adaman’ın “COVID- 19’un Türkiye’deki Roman Toplulukları Üzerindeki Etkisini Anlamak” konulu oturumuyla
İstasyon Meydanı’nda gerçekleşti.

İZMİR İGFA- Efes Selçuk Belediyesi ev sahipliğinde halka açık şekilde gerçekleştirilen oturumu, Başka Bir Siyaset Okulu’nun Direktörü Elmas Arus modere etti. Oturum Arus’un, başkanı olduğu Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından Prof. Dr. Fikret Adaman öncülüğünde, Şubat ayında gerçekleştirilen “COVID – 19’un Türkiye’deki Roman Toplulukları Üzerindeki Sosyo- ekonomik Etki Araştırması” başlıklı araştırma hakkında bilgi vermesiyle başladı. Bu araştırma ışığında konuşmaya başlayan Prof. Dr. Fikret Adaman, Türkiye bağlamında “Romanlar” olarak bilinen Roman, Dom, Lom ve Abdal gruplarının pandemi nedeniyle karşılaştıkları sorunları tespit ettiklerini, sunulan yardımlara erişim imkan ve kapasitelerini incelediklerini dile getirdi.

Adaman, Romanların ağırlıklı olarak kayıt dışı alanlarda, güvencesiz, niteliksiz ve düşük gelirli işlerde çalıştıklarını ifade etti. “Bu da beraberinde gelecek nesli de kuşatan bir yoksulluk sarmalı yaratıyor. Böylesi bir ortamda çalışan bir ebeveynin çocuklarının iyi eğitim almaları ihtimali çok düşük. Ayrıca çocukların hane gelirine katkı sağlamak için çalışma hayatına sokulması yolunda da bir baskı doğuyor. Dolayısıyla yeni kuşak düşük beşerî sermaye ile hayata başlayıp onlar da kendilerine ebeveynleri gibi güvencesiz, niteliksiz ve düşük gelirli işlerde yer bulabiliyor. Bu sarmalın yapısal reformlar yapılmadan kırılabilmesi pek mümkün görünmüyor.” şeklinde konuştu.

Ağustos-Aralık 2021 tarihleri arasında, Artvin, İzmir, Edirne, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 178 Romanla yapılan görüşmelerin sonucunda, görüşülen ailelerin neredeyse tamamının sosyal destek programı dahilinde ilk 1 TL’lik sosyal yardımı alabildiği, ama arkasından gelen 1.000’er TL’lik yardımlara ve “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” Kampanyası kapsamında verilen yardımlara ulaşamadığı bilgisini veren Adaman, Romanların yardımlara başvuru esnasında zorluklarla karşılaştığını ve “ihtiyaç sahibi” olarak görülmediklerini kaydetti. Toplumun yoksulluğun tespiti sırasında sosyal dışlanmaya maruz kaldıklarını, evde buzdolabı, LCD ekran TV sahibi olmanın ya da hurda toplama işi için kullanılan döküntü bir aracın sosyal yardımlara ulaşma sırasında bir engel teşkil ettiğini belirtti.

“ROMAN OKULLARI” BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜ ENGELLİYOR”

Adaman, Roman çocuklarının ekonomik sıkıntılar, beraberinde gelen barınma-ısınma- beslenme sorunları, okulda karşılaşılan ayrımcılıklar ve kimi durumlarda evlerinden edilme ya da kimlik belgesine sahip olmama gibi çoklu nedenlerle eğitime erişimde ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. “Bu durum da çocukların eğitim başarısını düşürmenin yanı sıra eğitime devam etme imkân ve istekliliğinin olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Kimi durumlarda Roman çocukların ‘Roman okulları’ olarak bilinen salt Roman çocukların kayıt olabileceği okullara gitmeleri Roman olmayan çocukların birlikte yaşama kültürü geliştirebilmelerinin ön yargılardan bağımsız Roman çocuklarla temas etmelerinin önünde engel teşkil ediyor.” diye konuştu.

SOSYAL KONUTLAR İHTİYACA CEVAP VERMİYOR

Adaman, araştırmaya dayanarak “Romanlar, içinde bulunduğu ekonomik imkansızlıkların altlığını oluşturan güvencesizlik ve fiziki ayrıştırma nedenleriyle son derece kötü koşullarda barınmaya mecbur. Roman grupların yaşadığı yerleşkeler yıkımlara ve kentsel dönüşüme en açık alanlar. Roman mahallelerindeki evlerin çoğunun imar çapı olduğu, ancak hanede oturanların arazi tapusunun kendisinde olmadığı da biliniyor. Kentsel dönüşüm ise ilave bir sıkıntı katmanı oluşturuyor: Romanların genelde ihtiyaçları dikkate alınmaksızın şehir merkezlerinden uzakta yapılan sosyal konutlara yerleştirilmelerinin beraberinde ilave sıkıntılar doğurması da kaçınılmaz” bilgisini verdi.

POLİTİKA ÖNERİLERİ NELER? 

Oturumda araştırmanın bulgularına dayanarak, Romanların pandeminin uğradığı hasarların iyileştirilmesi ve gelecekteki benzer krizler karşısında dayanıklılığının artırılması için uygulanması gereken politikaların başlıkları şöyle sıralandı.

Kayıt dışı ekonominin kayıtlı hale dönüştürülmesi, eğitim ve sağlıkta hak-temelli yaklaşımın gerçek anlamda uygulanması, vatandaşlık geliri uygulamasının başlatılması, hanelerde gider düşürücü önlemlerin alınması, mahallelerde öğrenci etüt merkezlerinin kurulması, yetişkin eğitimi programlarının yaygınlaştırılması, mahalle topluluk merkezlerinin kurulması, eğitim teşvik mekanizmalarının oluşturulması, kreş/okul öncesi eğitime önem verilmesi, krizlere yönelik direncin arttırılması, STK’lar ve yerel yönetimlerle iş birliklerinin tesis edilmesi, yerelde katılımcılık mekanizmalarının güçlendirilmesi…

Related Posts

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.