Şarlak ağbeyim.

Yayınlama: 20.08.2023
29
A+
A-

Bugün size iş hayatın da kendisinden birçok şey öğrendiğim bir ağabeyimden bahsedeceğim. İş yerin de herkesin bir lakabı olur mutlaka biz ona ‘Şarlak’ diye hitap ederdik kod adı ‘Şarlak’ misali. Aslında onun soy adıydı ve bir ortak arkadaşımız sürekli bu şekilde hitap ettiği için bende bu yazım da kahramanlarımdan birisi olan Şarlak ağabeyim den bahsedeceğim size.

Kıymetli ağabeyim iş görüşmesine gelmişti. Siyah gömlek, siyah kravat saçlar jöleli mi desem ya da limon suyu ile harika bir şekilde taranmış karizmasına diyecek yoktu. O dönem müdürümüz olan bey efendi ile görüşmüş ve sonrasın da benden kendisine çıkışa kadar eşlik etmem istenmişti. O gün ağabeyim den çok etkilenmiştim ve kendisini yolcu ederken ‘‘Hayırlı olsun’’ demiştim ve içimden hoş geldin aramıza demiştim ve geleceğin yöneticilerinden olacağı nedense kalbime dolmuştu.

Kıymetli ağabeyim çok geçmeden işe başladı ve kendisinden ben bugüne kadar iş hayatına ilişkin birçok konuda istifade ettim ondan ilk öğrendiğim şey,  ‘‘Asla ama asla yöneticine hayır, olmuyor, yok gibi olumsuz cümleler ile gitme.’’ olmuştu bir gün öğlen yemeğin de bana bu konuda esprili yanıtlar ile öğretti bu bilgiyi ve o günden sonra ben yöneticilerime bu şekilde gitmemeyi öğrendim. Bu ilk bilgiydi ve daha sonra her fırsatta ben ona sorduğum bazen saçma ve gereksiz sorular ile altın bilgiler edindim kendisinden.

Bir gün bir sosyal platform da Şarlak ağabeyin yazısını okudum ve kendisinin özel nedenlerden dolayı okuyamadığı bilgisayar mühendisliğini 35 yaşın dan sonra tamamladığını görünce benim de aklıma yarım kalan hayallerim geldi. Maalesef gerek sağlık sorunlarım ve gerekse özel sorunlarım dan dolayı eğitimimi tamamlayamadım ve yarım kalmıştı. Ben müzik öğretmeni veyahut gazeteci olmak istiyordum. Ancak maalesef bugün resmi olarak özel bir şirkette bilişim sektöründe çalışmaktayım. Evet iyi bir bilişimci değilim maalesef masa başı çalışan bir memur gibiyim. Bende 2019’da kendi dijital haber sitemi kurdum ve o günden beri özel olarak birçok anlamda gazetecilik eğitimleri aldım.  Bu konuda Şarlak ağabeyin bana verdiği o azim ve kişisel sohbetlerimiz de kendisinden aldığım o olumlu enerjinin etkisi paha biçilmez şimdi alaylı da olsa bir gazeteci ve onun yanında kendi çapında bir web geliştiricisiyim müzisyenlik tarafım ise şimdilik bende saklı.

Biliyorum lafı çok uzattım artık bundan sonrası Şarlak ağabeyim için yazıyorum.

Kıymetli ağabeyim, öncelikle hayatıma girdiğin için ve büyüğüm olarak bana öğrettiğin her şey için sana sonsuz teşekkür ederim. Ben senin sayende yarım kalan hayallerimi tamamlamanın peşine düştüm. Sen yıllar sonra yarım kalan mastor eğitimini tamamladın. Bende senin gibi yıllar sonra hayalini kurduğum müzik eğitimimi tamamlayacağım. Sayende gazetecilik hayalini yerine getirdim bir nebze de olsa gayri resmi olarak kendi haber kuruluşumu kurdum ve işimin başındayım hobi olarak ’da olsa boş zamanlarımı müzik ya da gazetecilik yaparak değerlendiriyorum. Ben senden zamanı nasıl değerlendirmem gerektiğini öğrendim. Keşke sağlığım yerinde olsaydı da ben senin ekibine girmek için neler yapmazdım çünkü biliyorum sen benim kel kafama vura vura bana öğretirdin ve iyi olmasa da çaylak bir sistemci olurdum sanırım.

Sağlık sorunlarım dan dolayı çok zor günler yaşadım son ameliyatımın öncesin de sıkıntılı bir zaman geçirdim. Bir gün bana bir telefon geldi ve telefonu elime aldığım da arayan Şarlak ağabeyin olduğunu görünce hemen cevapladım. Çok özlemiştim onu ve hâl hatır sormak için aradığını öğrenin ce dünyalar benim oldu. Günlük yaşantım da en çok iş hayatım da olan insanlar ile zaman geçiriyoruz ve Şarlak ağabeyin beni o gün araması bir ilk oldu ve bu ilki hayatım boyunca unutmayacağım.

Her sohbetimiz de ben mutlaka ondan bir şeyler öğrenirim. O bana kızdığın da mutlaka ama mutlaka oturup düşünürüm çünkü biliyorum ki o bana kızdıysa vardır benim de bir kabahatim.

Her daim varlığına şükrettiğim insanların içerisin de yer alan Şarlak ağabeyim iyi ki varsın bu yazımda elimden geldiğince seni anlatmaya çalıştım belki de başaramadım çünkü klasik bir söz vardır. ‘‘Onu anlatmaya kelimeler yetmez’’ bence de Şarlak ağabeyi anlatmaya kelimeler yetmez. Ben elimden geldiğin ce onu size özetlemeye çalıştım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.