DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’dan ‘adaletsizliği ele alma’ çağrısı: Orta direk çöktü

Babacan’dan ‘adaletsizliği ele alma’ çağrısı: Orta direk çöktü

A+
A-

Genel Başkanı , bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik eşitsizlik ve gelir dağılımındaki bozulma konularına vurgu yaparak, özellikle öğrencilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Babacan, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, ülkedeki sosyal dokuyu zayıflattığını ve bu durumun öğrencileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Öğrencilerin simit parasına muhtaç hale geldiğini ifade eden Babacan, okula giden öğrencilerden birisinin haftada en az bir gün öğle yemeği yiyemediğini ve derslere aç gitmek zorunda kaldığını dile getirdi. Türkiye'de gelir dağılımının hızla bozulduğuna dikkat çeken Babacan, en zengin 17 milyon insanın toplam gelir pastasının yüzde 50'sini aldığını, bu durumun ise en fakir 17 milyon kesimin sadece yüzde 6'sını kapsadığını belirtti.

ORTA DİREK ÇÖKTÜ'

Babacan, 2018 yılından bu yana gelir eşitsizliğinin daha da arttığını ve zengin kesimin gelirlerinin hızla yükseldiğini ifade etti. Özellikle partili taraflı politikaların, gelir dağılımındaki bu bozulmada etkili olduğunu savunan Babacan, ülkenin ekonomik durumunun, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vurguladığı “Orta direk” dediği toplumu taşıyan kesimin çökme noktasına geldiğini söyledi.

DEVA Partisi lideri, ülkenin geldiği noktanın endişe verici olduğunu ve bu sorunların çözümü için adil, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik politikaların benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Babacan, hükümetin ekonomik politikalarını gözden geçirme ve gelir dağılımındaki adaletsizliği ele alma çağrısında bulundu.

Kaynak: Karar

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.