Bitlis ve Van’da 15 gün gösteri yasağı: Kente giriş-çıkışa da izin verilmeyecek

Seçimi yüzde 55’ten fazla oyla kazanan DEM Partili Zeydan’ın mazbatasının yarısından az oy alan AK Parti adayına verildiği Van’da valilik, 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirdi.

Bitlis ve Van’da 15 gün gösteri yasağı: Kente giriş-çıkışa da izin verilmeyecek
Yayınlama: 03.04.2024
10
A+
A-

 DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçimi kazandığı ancak mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verildiği 'da 'ten adeta ‘OHAL' kararı geldi.

İl Seçim Kurulu kararının ardından halkın protestosuna polisin biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdiği Van'da valilik 15 gün boyunca her türkü eyleme getirdi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre “Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları ile her türlü basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi” yasaklandı.

Valiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklama şöyle:

KENTE VE İLÇELERE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI

“KAMUOYUNA DUYURU

Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI, Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI, Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BİTLİS VALİLİĞİ DE YASAK KARARI ALDI

Van'ın ardından Valiliği'nden de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı geldi.

​Açıklamaya göre 03/04/2024 tarihi saat:00.01'den 17/04/2024 tarihi saat:23.59'a kadar gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması yasaklandı.

Valilik ayrıca aynı tarihler arasında kente giriş-çıkış kısıtlaması da getirdi.

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.