CHP Genel Başkanı Özel, Van için bir heyet görevlendirdi

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde mazbatanın seçimi kazanan Abdullah Zeydan yerine AK Parti’nin adayına verilmesi üzerine bir heyet görevlendirdi. Heyet, CHP Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal’dan oluşuyor.

CHP Genel Başkanı Özel, Van için bir heyet görevlendirdi
Yayınlama: 02.04.2024
4
A+
A-

  Genel Başkanı , Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde mazbatanın seçimi kazanan yerine AK Parti'nin adayına verilmesi üzerine bir heyet görevlendirdi. Heyet, CHP Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal'dan oluşuyor.

AK Parti iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi'ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkını yargı yoluyla elinden aldı. Zeydan'ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AK Partili rakibi Abdullahat Arvas'a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel'in karara tepki göstermesinin ardından CHP parti olarak da harekete geçti. Özel, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde mazbatanın seçimi kazanan Abdullah Zeydan yerine AK Partinin adayına verilmesi üzerine Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal'dan oluşan bir heyet görevlendirdi.

Ne olmuştu?

'nin adayı Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde 245 bin 573 oy alarak yüzde 55.48 oranıyla kazandı. AK Partili aday Abdülahat Arvas ise 120 bin 147 adet oyla, yüzde 27.51 oranında kalmıştı.

Ancak DEM Parti'nin Van'da Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra 13 ilçenin 13'ünü de kazandığı seçimlerin ardından Zeydan'ın mahkeme kararıyla geri aldığı seçilme hakkının 29 Mart cuma günü, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla ve mesai bitimine 5 dakika kala geri alındığı ortaya çıkmıştı.

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.