DEM Parti Eş Başkanı Tuncer Bakırhan: DEDAŞ değil, ‘Dehak’

DEM Parti’nin grup toplantısı başladı. Tuncer Bakırhan konuşuyor… “DEDAŞ, 50 yıllık odun direklerle hizmet üretiyor. Tek bir altyapı yatırımı yapmamış. Bölgeyi sömürge olarak gördüğü için karına kar katmaya çalışmış.”

Yayınlama: 25.06.2024
5
A+
A-

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin Meclis grubu toplantısında konuşuyor…

Sözlerine Diyarbakır ve Mardin’de 15 kişinin öldüğü yangınlarla ilgili başsağlığı mesajıyla başlayan Bakırhan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘FELAKETİN BAŞ SORUMNLUSU DEDAŞ’TIR’

“Büyük bir yangın felaketi yaşadık. Yangında 15 canımızı yitirdik. Yine yangında hayvanlar, canlılar yaşamını yitirdi, ürünler yok oldu.

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunduk. Bir DEDAŞ belası var. Aslında bu defalarca dile getirildi. DEDAŞ bölgede Dehak olarak anılıyor. Kimse DEDAŞ demiyor, Dehak diyor. Çünkü bölge halkının aşına, işine, ürününe el koyuyor. Bu felaketin baş sorumlusu da DEDAŞ’tır.

‘BÖLGEYİ SÖMÜRGE OLARAK GÖRDÜĞÜ İÇİN’

Çiftçiye anında icra gönderen, malına tarlada el koyan DEDAŞ, 50 yıllık odun direklerle hizmet üretiyor. Tek bir altyapı yatırımı yapmamış. Bölgeyi sömürge olarak gördüğü için karına kar katmaya çalışmış.

DEDAŞ gerçekten bölgede hizmet üretmiyor, Kürt halkını cezalandırmaya çalışan bir şirket olarak duruyor.

DEDAŞ ile kayyımların zihniyeti aynıdır. Sömürge olarak gördükleri için.

Rantını elde et ama felakete sebebiyet verecek alt yapıyı düzenleme gibi bu ikili hukuk sadece iktidar tarafından uygulanılmıyor, oradan ihale alan şirketler de benzeri yaklaşım ortaya koyuyor.

‘AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİDİR’

Emin olun köylere gittiğimizde insanlar feryat ediyordu. Oksijen tüpüne bağlı yüzlerce insan var. Bir anda elektrikler kesiliyor. Bazen günlerce elektrik gidiyor. Bu zulüm nedir de nedir?

Yangın bölgesi acilen afet bölgesi ilan edilmelidir.

ERDOĞAN’A TEPKİ: ‘TEK BİR LAF ETMEDİ’

Partili Cumhurbaşkanı ve küçük ortağı, büyük bir felaket sırasında bilinçli ve isteyerek sessiz kaldı. 15 yurttaş yaşamını yitirdi. Onlarcası hastanelerde, yoğun bakımda. Dünya kadar insanların malı, ürünü yanmış yok olmuş. Ciddi bir felaket var. Oradan çıkan yangınların dumanları Urfa’dan, Antep’ten görülüyor ama cumhurbaşkanı sessiz kalmıştır. Bilerek ve isteyerek… Yanan Kürt olduğu için… Kimse bize kardeşlik edebiyatı yapmasın.

Sessiz kalmak, bu büyük felaketin acılarını onaylamaktır. Bu halk, felaketi onaylayan bu sessizliği asla unutmayacaktır. Ayrıca, yangın sonrası sosyal medyada ırkçı paylaşımlarda bulunanlar bilmelidir ki, bizim acımızla eğlendikçe hiçbir zaman rahat olmayacaklar.

Bizler bu ayrımcılığa, bu düşmanlığa, bu ırkçılığa karşı, Türkiye’deki ezilenlerle birlikte ortak mücadeleyi yükselteceğiz. Devlet orada yok ama biz varız. Yaşanan acılara merhem olacağız. Halkımız emin olsun, biz yedi 24 saat aktif çalışma içinde olacağız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.