DEM Parti lideri Önder Bakırhan: Kürt halkı yenilmez olduğunu kanıtladı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, kesin olmayan seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerde bulunuyor: “Kürt halkı yenilmez olduğunu kanıtladı.”

DEM Parti lideri Önder Bakırhan: Kürt halkı yenilmez olduğunu kanıtladı
Yayınlama: 01.04.2024
4
A+
A-

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi () Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, seçim sonuçlarını değerlendiriyor. DEM Parti genel merkezinde düzenlenen açıklamada Bakırhan ve Uçar konuşuyor.

Bakırhan, “Şırnak'ta haram seçmenle hakın iradesi gasp edilemeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

“Hileyle kazanılan tek bir belediye meşru değildir” ifadelerini kullanan Bakırhan, “Bu seçimin kazananı Kürt halkıdır” dedi.

İlk olarak konuşan Bakırhan, şunları söyledi:

“Değerli basın emekçileri, Türkiye halkları, Türkiye siyasi tarihinin en önemli yerel seçimlerinden biri geride bıraktık. Ön seçimlerle başladığımız seçim çalışmalarımızda doğrudan yerel demokrasinin en güçlü örneğini vererek bugüne geldik. Ön seçim sürecinden bu yana hiçbir çıkarı olmadan her türlü iktidar ve devlet baskısını göze alarak zorluklarla seçim çalışmalarında güçlü şekilde yer alan başta gençler ve kadınlar olmak üzere tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Her bir arkadaşımız bu ülkenin umudu, demokratik geleceğinin garantisidir. Seçim süreci boyunca gece gündüz demeden çalışan MYK üyelerimize, PM üyelerimize, milletvekillerimize adaylarımıza, parti çalışanlarımıza ve bugün uykusuz kalarak her türlü usulsüzlük ve ihlale karşı sandıkları koruyan sandık görevlilerimize en güçlü şekilde teşekkürlerimizi iletiyoruz.

‘KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEYEN ÇÖZÜLÜR' DEDİK'

Bu seçim sonuçları göstermiştir ki biz kazandık, iktidar kaybetti. Bu halk iradesini teslim etmedi. Kürt sorununu çözmeyen çözülür, çözüldü. Kürtlere kaybettirmeye çalışanlar ülkeyi kaybetti. Kayyım siyaseti iktidara kaybettirdi. Kürt halkı demokratik çözümden yana olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu irade, yerel demokrasi konusunda kararlıdır. Bunu bir kez daha seçimlerde vurguladı. Büyük Kürt düşmanlığı, Kürt nefreti batıda ve Kürdistan'da iktidara büyük kaybettirdi. Halkımız yenilmez olduğunu gösterdi. Bu iradeye herkes saygı duymak zorunda. Kent uzlaşısı politikamız sonuç verdi. Kayyım, sahte seçmen, irade gaspı DEM Parti'nin iradesine yenildi. Kayyımlar atadılar, başaramadılar. Sahte seçmenler atadılar, yine başaramadılar. Şu anda süreç devam ediyor. Şırnak Merkez'de haram seçmenle halkın iradesine el konulmak isteniyor. Şırnak'ta 6 bin 541 kaçak seçmen taşınmış. Bu seçmenlerin sayısını düştüğümüzde Şırnak'ın büyük bir farkla kazanıyoruz. Ayrıca, Bitlis ve Kars'ta ıslak imzalı sonuçlara göre kazanmış durumdayız. Fakat hileyle bu kentlerde de halk iradesini gasp etmek istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.

HALKIMIZIN OYUNU ÇALANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ

Karslı, Bitlisli, Şırnaklı arkadaşlarımızı, partililerimizi sandık seçim sonuçlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Haram seçmen hilesi onlarca ilçede yaşanıyor bu illerin yanında. Tüm sandıklara itiraz edeceğiz. Asla halkımızın oyunu çalanlara izin vermeyeceğiz. Hile ile kazanmak istedikleri tek bir belediye bile meşru değildir. Aynı zamanda devlet gücünü arkasına alanlara sistematik saldırılarına karşı da mücadele ettik.

DEVLETİN ORDUSU MEDYASI DEM PARTİ'YE SALDIRDI

Her zaman olduğu gibi DEM Parti'ye büyük bir baskı uygulandı. Kürt kentlerindeki seçimlerde devletin ordusu, medyası, yargısı topyekûn şekilde DEM Parti'ye karşı çalıştı. Çok net şekilde taşımalı sömürgecilik uygulaması devreye koyulmuştur. Seçim meydanlarında defalarca söyledik; bunların alınları seccadede akılları ve fikirleri hilededir. Bu iktidar gerçeğine rağmen muhalefet Kürdistan'daki seçim hilelerine karşı maalesef sessiz kalmıştır. Seçim süreci boyunca çalışmalarımızı engellediler, yargı, emniyet ortaklığıyla partimize baskı uyguladılar, seçim günü milletvekillerimiz adaylarımız sandık görevlilerimiz müşahitlerimiz darp edildi, katledildi. Otobüs otobüs kaçak seçmenle asker ve polisle halk iradesi gasp edilmeye çalışıldı. Tek bir oyu bile kaptırmayacağız. Haksızlık, hukuksuzluk, mazbata gaspı yapan bir yönetim meşru değildir.

SEÇİMİN KAZANANI KÜRT HALKIDIR

Değerli arkadaşlar; bu seçimin kazananı Kürt halkıdır, halklarımızdır, DEM Parti'dir. Türkiye'nin emekçileri, kadınları, halkları ve inançlarıdır. Şu ana kadar ortaya çıkan manzara her türlü zorluğa ve baskıya rağmen büyük bir başarıya işaret ediyor. Kazanan yerel demokrasi talebi olmuştur, merkeziyetçi, tekçi mantık halkımız tarafından bir kez daha sandıkta mağlup edilmiştir. DEM Parti'nin seçim stratejisi başarıya ulaşmıştır. Bölge kentlerindeki kentlerde belediyeler AKP'nin zulmü ve sömürüsünden kurtarılmıştır.

Batıda birçok merkezde ezilenler, emekçiler, kadınlar, gençler halklar ve inançlar kent yönetimlerinde söz ve irade sahibi olmuştur. DEM Parti'nin ve seçmenlerinin siyaseti etkileme ve belirleme bir kez daha kanıtlanmıştır. Mecalleri kalmadı diyenlerin iddiası halkımız tarafından boşa çıkarılmıştır. Halkımızın iradesi dimdik ayaktadır. Bu iradeye doğru yaklaşmayan kaybeder. DEM Parti'nin olmadığı bir denklem kurulamaz. 1 Nisan itibariyle Türkiye siyasetinde denklem kurmak isteyen herkes DEM Parti'yi hesaba katmadan bir yol bulamaz bir yol açamaz.

SANDIKTAN SORUNLARI ÇÖZME MESAJI VERİLMİŞTİR

Türkiye halkları bugün sandıkta ortak akıl ve uzlaşıyla demokrasiyi, barışı, özgürlükleri, eşitliği esas alarak sorunları çözme mesajı vermiştir. DEM Parti'nin ve Türkiye halklarının huzurunda bu ülkenin demokratik geleceği, barışın inşası ve refaha kavuşması için herkesi sorunları demokratik siyasetle çözmeye çağırıyoruz. Şu ana kadar yaşanan sonuçlar bizlere beş hakikati göstermiştir.

*Kürt halkının ve ezilenlerin temsilcisinin dem parti olduğu şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlanmıştır.

*Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye halkları 3. yolu büyütme ödevini önümüze koymuştur. Yarın itibariyle örgütsüz özgürlük olmaz diyerek her yerde 3. yol çizgisini büyüteceğiz.

*Aynı zamanda devlet gücünü arkasına alanların sistematik saldırılarına karşı mücadele ettik, her zaman olduğu gibi DEM Parti büyük bir baskı uygulandı.

* Bizler açısından başta ekonomik kriz olmak üzere her türlü soruna karşı önümüzdeki dönemin parolası toplumu savunmaktır. Açlığa yoksulluğa yok saymaya karşı hem belediyelerimiz hem de partimiz olarak büyük bir mücadele vereceğiz. Ortak mücadele hatlarını arttıracak, mücadelemizi hep birlikte büyüteceğiz. Halklarla, inançlarla, kadınlarla, emekçilerle, omuz omuza vererek toplumu koruyacağız ve demokratik toplumu inşa edeceğiz.

*İktidar ve devlet aklı Kürtlere karşı hazırlandığı savaşı büyütme ve Türkiye toplumuna yayma politikasından

*İktidar ve muhalefet bilmelidir ki çözüm barıştadır, kurtuluş demokratik uzlaşı ve evrensel ilkelerdedir.

* Türkiye halkları iktidara halkları ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya son verme mesajını sandıkta net bir şekilde vermiştir. İktidar bu mesajı net bir şekilde almalıdır.

*Seçim sonuçları ülkenin en acil ihtiyacı olan barış yolunun açılmasını net bir şekilde ortaya koymuştur. İşimiz bitmedi 1 Nisan'dan itibaren yeni başlıyor. Bu ülkeye barışı getirmek ve yoksulluğa son vermek için özgürlük, barış, demokrasi ve eşitlik mücadelemizi sürdüreceğiz”

UÇAR: KÜRT HALKI TAVRINI GÖSTERDİ

Ardından konuşan DBP Eşbaşkanı Uçar ise şunları söyledi:

“Ben de DBP adını hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Kürt olmak Kurdistan'da yaşamak başlı başına bir mücadele. Biz buna müteakip tüm arkadaşlarımızla aylardır bin bir emekle ve tüm eşitsizliklere rağmen güçlü bir seçim çalışması yürüttük. Bugün de karşımıza çıkan tablo bu seçim çalışması ve tablonun hak ettiği değerle buluştuğu göstergesi. Bu seçimlerin kendisi halk iradesini gasp ederek Kürdistan'da varlık göstermeye çalışan AKP iktidarına gaspçı kayyım rejimine en güçlü cevaplardan biri olmuştur. Yine Kürdistan'ı yeniden dizayn etmek için kurmuş oldukları kirli ittifaklara en güçlü cevabı Kürt halkı bu seçimde vermiştir. Kayyım yerine ikame etmek istedikleri taşımalı, gayri meşru anayasal hiçbir dayanağı olmayan seçmenler karşısında Kürt halkı en güçlü demokratik tavrını göstermiştir.

İKTİDARIN POLİTİKALARI HALKIN MÜCADELESİNE ÇARPTI

Kürt sorunu karşısında bu iktidarın çözümsüzlükte yarattığı ısrar ve İmralı'da yürütmüş olduğu 25 yıllık tecritte karşı Kürt halkı bu seçimde de birliğiyle, mücadelesiyle, direnişiyle en güçlü cevabı vermiştir. Kürt sorununun çözümünde muhatap arayan bu iktidarın esas muhatabın 25 yıldır İmralı Cezaevi'nde büyük bir direniş gösteren ve barış adına tek söz sahibi olan Sayın Abdullah Öcalan'ı da onun çözüm iradesini de çözüm gücünü de sahiplendiğini göstermiştir. Yürüttüğü savaş politikaları, yürüttüğü cinsiyetçi politikalar, yürüttüğü yolsuzluk ve talan karşısında ortaya çıkan ekonomik krizin kendisi başta Kürt halkı olmak üzere bu iktidar karşısında yıllardır direnen halkın iradesine, halkın mücadelesine çarpmış ve paramparça olmuştur. Seçim sonuçlarında özellikle Kürdistan'da başarı elde etmek isteyen, kendisini yeniden var etmek isteyen AKP iktidarı Kürtleri yenmek isterken Kürtler karşısında ve demokratik mücadele karşısında çok büyük bir yenilgi almıştır. Bu kazanım elbette ki hepimizindir ve demokratik bir ülkenin şahsında çok güçlü bir motivasyon, güçlü bir dinamik olmaya da devam edecektir.

‘KÜRDİSTAN'DAN ÇEKİLİN KAYBETTİNİZ'

Seçimler devam etmektedir. DEM Parti Sözcümüz sevgili Ayşegül Doğan açıklamalarda bulundu. Eş Genel Başkanımız da ifade etti. Özellikle Bitlis ve Şırnak'ta oy sayımlarının engellenmesi, Hilvan'da sandıkların yakılması, kutlamalara dönük arkadaşlarımızın, halkımızın bir araya gelme biçimlerinin devletin bir saldırısıyla karşı karşıyız. Gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Açık ifade edelim ki Kürdistan'dan çekilin. Kaybettiniz. Halkımız dün olduğu gibi bugün de mücadelesine, iradesine sandıklarına sahip çıkmaya devam edecektir. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Büyük kazandık, büyük kazanmaya devam edeceğiz.” (MA)

Kaynak: MA

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.