DEM Partili Abdullah Zeydan’dan AK Parti adayına: Düğünlere, taziyelere nasıl gideceksiniz? Nasıl yüz yüze bakacağız?

DEM Partili Abdullah Zeydan’dan AK Parti adayına: Düğünlere, taziyelere nasıl gideceksiniz? Nasıl yüz yüze bakacağız?
Yayınlama: 02.04.2024
4
A+
A-

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 55 oyla Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen 'ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla 29 Mart'ta mesai bitimine 5 dakika kala geri alındı.

Karar tepkiyle karşılanırken İl Seçim Kurulu'nun mazbatayı AKP'nin adayına verileceğine karar verdi. Buna karşı Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi () Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile DEM Parti MYK üyeleri Yüksek Seçim Kurulu'nun önünde basın açıklaması gerçekleştiriyor.

NE OLMUŞTU?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Van'da Büyükşehir Belediyesi ile 3'ü merkez 13 ilçe belediyesinin tamamını kazandı. Belediyelerinin tamamının bir partide olduğu tek kent Van olurken yine kentteki tüm belediyeleri alan tek parti ise DEM Parti oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre, Van'da Abdullah Zeydan 220 bin 919, AKP adayı Abdulahat Arvas 108 bin 802 oy aldı.

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığını açıkladı.

Van'da yeni bir hukuksuzluk girişiminin ortaya konduğuna dikkat çekilen açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının hiçe sayıldığı vurgulandı.

DEM Parti'nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan'ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı. (HABER MERKEZİ)

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.