Deprem Bizi Yıktı, Ama Dünyanın Dostluk ve Dayanışma Eli Bizi Ayağa Kaldırdı

Yayınlama: 17.03.2023
650
A+
A-

    (Fransa'nın egemenliği altında olan ve Akdeniz üzerinde yer alan Korsika Adası'nda yayın yapan “Media Corsica” dergisi için kaleme aldığım Fransızca makalenin Türkçe çevirisi…)

     * * *

     Geçtiğimiz ay yaşadığımız korkunç felaketi, bizi çok kötü vurdu.

     'nin doğusundaki ve Suriye'nin kuzeyindeki Kürt illerinde, 6 2023 meydana gelen 7, 7 ve 7, 6 şiddetindeki depremler, toplam 10 ilimizde ağır hasara sebep oldu. Resmî açıklamaya göre, Türkiye tarafında 45.968 kişi, Suriye tarafında 8476 kişi olmak üzere, toplam 54.444 kişi hayatını kaybetti.

     Türkiye Kürdistanı'nın 10 ilinde ve Suriye Kürdistanı'nda ağır hasara neden olan korkunç depremlerde bilanço oldukça ağır.

     Deprem; Kahramanmaraş (Gırgûmm)Adıyaman (Semsur)Malatya (Meledî)Diyarbakır (Diyarbekir)Şanlıurfa (Riha)Gaziantep (Dîluk)Kilis (Kêlis)Osmaniye (Cebel-i Bereket)Adana (Kilikya) ve Hatay (Enteqya)'da büyük yıkıma yol açtı. Deprem bölgesinde toplam 214.000 bina yıkıldı veya hasar gördü. Suriye tarafında ise İdlibHalepHamaLazkiye ve Tartus illeri depremde yıkıma uğradı.

     Depremde Adıyaman il merkezi ve Hatay il merkezi Antakya nerdeyse tümüyle harabeye döndü. Hususen bu bölgelerde büyük bir felaket durumu yaşanıyor.

      Sağlık Örgütü, deprem sonrasında “en yüksek seviye acil durum” ilan etti.

     * * *

     Depremde birçok arkadaşımı ve tanıdıklarımı kaybettim. Yakın arkadaşlarım, ailelerini kaybettiler.

     Onlara üzüldüm, onlarla beraber ağladım.

     Depremde kaybettiğim dostlarımdan biri de, Aralık 2022'de Almanya'da Koschi Verlag adlı Alman yayınevi tarafından basılan “Die Verlorenen Länder Europas” ('nın Kayıp Ülkeleri) adlı Almanca kitabımın kapak tasarımını yapan, o güzel kapağı hazırlayan Ayhan Gümüşsoy'du.

     “Media Corsica”, geçtiğimiz haftalarda bu kitabımdan dolayı benimle bir röportaj yapmıştı. sevgili “Media Corsica” okurları ve Korsika Adası'nın güzel insanları, bu röportajımızı burada okumuştunuz.

     Güzel insan Ayhan, hanımı ve iki çocuğu, enkaz altında kalarak hayata veda ettiler. Tüm aile yok oldu.

     İsmi, kitabımın künyesinde daima yaşayacak.

     * * *

     Deprem nedeniyle başta komşu ülkeler Kürdistan Federe DevletiİranErmenistanAzerbaycanYunanistan ve İsrail olmak üzere dünya devletleri ve AsyaAvrupaAfrika ve Amerika kıtalarındaki farklı ülkelerin sivil toplum kuruluşları, dünya milletleri halkımıza ilk günden itibaren hem maddî – manevî, hem de teknik yardım ulaştırmaya çalıştılar ve ulaştırdılar.

     Dünya ülkelerinin ve milletlerinin halkımıza gösterdikleri insanî dayanışma, acımızı hafifletmiştir. Dünyanın bu kardeşçe yaklaşımı, yeryüzünde erdem ve iyilik duygusunun henüz ölmediğini göstermiştir. Bu güzel duygular, enkazların altından yeniden yeşermiştir.

     Yeryüzünü ve üzerindeki tüm canlıları yaratan Tanrı'nın bizden beklediği davranış da budur.  “insanlık ailesi” olarak büyük bir aileyiz ve “Dünya” adlı bu gezegen de bizim devâsâ büyüklükte ve muhteşem güzellikteki evimizdir. Bizler 8 milyarlık büyük bir aile olarak, bu mavi ve evimizde içinde, birbirimizin hukukuna ve kimliğine saygı göstererek, sevgi temelli bir nizam kurarak, dostça ve kardeşçe yaşamalıyız.

     Bizler, başta Kürt halkı olmak üzere, depremden etkilenen 10 ilimizdeki tüm vatandaşlar olarak, yaşadığımız korkunç ve yıkıcı depremin ilk gününden itibaren bizlere yardım ellerini uzatan dünya ülkelerini ve milletlerini en kalbî duygularımızla selamlıyoruz.

     Onların bize uzattığı dostluk ve kardeşlik ellerini hiçbir zaman unutmayacağız.

     Teşekkürler Asyalılar, Avrupalılar, Afrikalılar, Amerikalılar!

     Teşekkürler Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudîler, Zerdüştîler, Hindular, Budistler, Şintoistler, Deistler ve Ateistler!

     Teşekkürler Dünya!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.