Gazze’den tahliye edilen 44 Türk İstanbul’da

Dışişleri Bakanlığı ve AFAD organizasyonu ile Gazze’den tahliye edilen 44 Türk vatandaşı İstanbul’a geldi. Yaşadıklarını anlatan Refah Saydam, “Filistin kapısı rahattı, kolay geçtik. Mısır tarafı bayağı zordu. Türkiye bize çok yardımcı oldu. Konsolosluktan geldiler, her şeyi ayarlamışlar, hatta kalacak yeri ayarlamışlar sağ olsunlar” dedi.

Gazze’den tahliye edilen 44 Türk İstanbul’da
Yayınlama: 19.11.2023
Düzenleme: 20.11.2023 00:00
1
A+
A-

Dışişleri Bakanlığı ve AFAD organizasyonu Şeridi'nden tahliye edilen 44 Türk vatandaşı, saat 14.30'da tarifeli uçakla İstanbul'a geldi. İstanbul Havalimanı VİP salonunda süre dinlenen vatandaşlar, daha sonra AFAD yetkilileri tarafından kalacakları yerlere götürüldü. Uçakla İstanbul'a gelen Muhammed Aknol, “Erkek kardeşim ve eşi şehit oldular. Akrabalardan yaklaşık 10 kişi öldü. Durumlar orada hiç iyi değil. yerden bombalıyorlar. Durumlar orada çok çok kötü. Orada artık hayat bitmiş gibi oldu” dedi.

Ailesinin savaş bölgesinde kaldığını söyleyen Ahmet Saydam ise, “Yemek yoktu, su yoktu, elektrik de yoktu. Çok kötü bir durumdaydık. Ailem Türk vatandaşı değiller, orada kaldılar. Şimdi alacaklar bizi otele geçeceğiz, sonra 'a gideceğiz. Ben doktorum, Van'da kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Düğün yapmak için Gazze'ye gittiğini belirten Refah Saydam, “Biz 4 Ekim'de gittik, 7 Ekim'de savaş başladı. Düğünümüz 9 Ekim'de olacaktı. Allah'tan yaşıyoruz. Bir şey olmadı bize. Sabah sınır kapısına gittik. Sınır kapısından geldikten sonra Filistin kapısı rahattı kolay geçtik. 1 saat içerisinde Mısır tarafına geldik. Mısır tarafı bayağı zordu. Bayağı zorladılar. Konsolosluktan birileri gelmesine rağmen hiç yardımcı olmadılar. Türkiye bize çok yardımcı oldu. Konsolosluktan geldiler, her şeyi ayarlamışlar, hatta burada kalacak yeri ayarlamışlar sağ olsunlar. Biz bölgedeydik. Kuzey bölgesi çok kötü. Elektrik yok, su yok, internet yok. Gıda olarak patates, patlıcan, domates, salatalıktan başla hiçbir şey yoktu. Zar zor un bulunuyordu. evde ekmek yapıyordu” diye konuştu.

10 yıl orada yaşadığını belirten Zekiye Delo, “Savaş değil yıkım. Herkes evini bıraktı, tek çanta ile çıktılar. Fakiri zengini herkesin yardıma ihtiyacı . Biz 7 ev değiştirdik. Biz sadece izliyor ve kınıyoruz. Sistemin bir şekilde değişmesi lazım. 10 yıl orada yaşadık. 3 günü çıkmaya çalıştık, bombaladılar, geri döndük. Elektrik zaten yok, insanların un bulmaya şu an güçleri yok. Yardım ekipleri bombalardan her yere un götüremiyor. 3-4 gün daha dayanabilecek güçleri kalmadı” dedi.

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.