İmamoğlu’ndan ‘zafer’ açıklaması: İstanbullular yeni dönemdeki yetkiyi bize verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan sandıkların açılmasıyla birlikte ilk açıklama geldi. Başkan İmamoğlu, zafer konuşmasını yaparken, “Şu an itibarıyla 1 milyonun üzerinde bir farkla İstanbul’da birinci durumdayız” dedi. “Seçimi kazanmış bulunuyoruz” ifadelerini kullanan İmamoğlu, “Yarından itibaren Türkiye, başka bir Türkiye olacak. Yarın pırıl pırıl bir sabah uyanacağız. Milletimizin yeni bir umuda ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

İmamoğlu’ndan ‘zafer’ açıklaması: İstanbullular yeni dönemdeki yetkiyi bize verdi
Yayınlama: 31.03.2024
6
A+
A-

Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı aynı zaman 31 Mart Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı , İstanbul'daki yerel seçimlerin sonuçlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, seçimlerin İstanbul'un 16 milyon insanıyla birlikte kendilerine verdiği bir yetki olduğunu ifade ederek zafer konuşması yaptı.

‘ŞU AN İÇİN 1 MİLYON OY FARKLA ÖNDEYİZ'

İmamoğlu, yapılan sayımlara göre şu an için yaklaşık olarak 1 milyon oy farkla seçimi önde götürdüklerini, İstanbul'da yaklaşık yüzde 52'ye yakın bir oy oranı elde ettiklerini dile getirdi. Ayrıca, İstanbul'un birçok ilçesinde hedeflerine ulaştıklarını ve ilçe belediye başkanlığı seçimlerinin de sonuçlandığını belirtti. Özellikle Beyoğlu, Bayrampaşa, Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Tuzla, Sancaktepe ve Şile gibi ilçelerde zafer elde ettiklerini açıkladı.

Ancak, İstanbul'un belirli ilçelerinde rekabetin hala devam ettiğini vurgulayan İmamoğlu, Gaziosmanpaşa, Pendik gibi ilçelerde mücadelenin kıyasıya devam ettiğini ifade etti. İlçe belediye meclis üyelikleri ve ilçe belediye başkanlıklarıyla ilgili sonuçların henüz netleşmediğini belirten İmamoğlu, tutanakların toparlanıp il başkanlığına ulaştırılmasına kadar sürecin sıkı bir şekilde takip edileceğini ve bu konuda emek verenlere teşekkür etti.

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri bu an itibarıyla bu yetkiyi 16 milyon insanımızla birlikte bize vermiştir diyebiliriz. Şu an itibarıyla 1 milyonun üzerinde bir farkla İstanbul'da birinci durumdayız. Açıkçası yüzde 52'ye yakın bir oy oranımızda yüzde 39,5 civarında bir oy oranı iki rakip arasındaki farkı tarif ediyor. Bizi mutlu eden hedeflerimizin ilçeler noktasında da büyük oranda gerçekleşmiş olmasıdır.

'11 İLÇE NEREDEYSE BELLİ OLDU'

Neredeyse sonuçlar belli olmuş diyebileceğimiz ilçelerimiz var. Bu ilçelerimiz; Beyoğlu, Bayrampaşa, Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Eyüpsultan, Sancaktepe, Tuzla, Üsküdar ve Şile. 11 ilçemiz bunlar. Ama başta Gazosmanpaşa, Pendik gibi olmak üzere rekabetin birçok ilçede kafa kafaya devam ettiğini de ifade etmek isterim. Dolayısıyla ilçelerdeki oy tasnifi ve sürecin takibi noktasında yoğun emek gösteren arkadaşlarıma buradan çok ama çok teşekkür ediyorum.

İlçe belediye meclis üyeliklerinin ve ilçe belediye başkanlıklarının sonuçlanmadığını bu noktada ıslak imzalı tutanakların il başkanlığımızın belirlediği şekliyle il başkanlığımıza ulaştırılana kadar takibinin en sıkı şekilde yapılmasını yol arkadaşlarımıza iletmeyi bir borç biliyoruz.

Onlara da demokrasinin düğününde çok değerli görev yaptıkları için her birine ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum. Seçimi kazanmış bulunuyoruz. Bu başarının elbette paydaşları var. Çok saygıdeğer CHP Genel Başkanımız sayın Özgür Özel, MYK üyelerimiz, PM üyelerimize, milletvekillerimize çok çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da olağanüstü örgütsel mücadeleyi veren il başkanımız düzeyinde bütün örgüt üyelerimize, kadın kollarımıza, üyelerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Milletin sandıkta verdiği mesajları doğru anlamak gerekir. Daha fazla hizmet, daha çok yatırım görevi bana veridi. İstanbulluların bana verdiği bu anlayışı emir kabul ediyorum. Vatandaşların aynı zamanda iktidara ve Cumhurbaşkanımıza da mesaj vermiştir. Nedensizce bekletilen tüm imzaların hemen atılması mesajını vermişlerdir.

İstanbul'un kendi işiyle ilgilenmesi gerektiği mesajı iktidara verilmiştir. Kanal İstanbul'un gündemden çıkartılması iktidarın görevidir. Aynı zamanda bugün ortaya konulan irade güçlü bir demokrasi iradesidir. Bir orman gibi kardeşçesine yaşama iradesidir. En kısa sürede mazbatamı alarak yeni bir beş yıl için sabırsızlanıyorum.

‘YARIN PIRIL PIRIL BİR SABAH UYANACAĞIZ'

Yarından itibaren Türkiye, başka bir Türkiye olacak. Yarın pırıl pırıl bir sabah uyanacağız. Milletimizin yeni bir umuda ihtiyacı vardır.

Sevgili İstanbul muhafızları, yarından itibaren kucaklaşacağız. Saygı ve sevgi dili hakim olacak. Hasret kaldığımız demokrasiyi bu seçimle birlikte açığa çıkarttık. Bu şehrin çok güzel derin ve kadim renkleri bu şehirde haklarını özgürce savunacaklar. İBB başta olmak üzere her yere, her türlü talepte bulunabilecekler.

İstanbul'un bütün renkleri yarın doğacak güneşle yeniden açacak. Seçim sonuçları dünyaya verilmiş çok önemli bir mesajdır. Dünyanın her ülkesinde, ‘Acaba demokrasinin sonuna mı geldik' deniliyordu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.