Milli eğitimden Türkiye’de bir ilk! Çağdaş terapi ve doğaya uyum projesi

Milli eğitimden Türkiye’de bir ilk! Çağdaş terapi ve doğaya uyum projesi
Yayınlama: 21.11.2023
2
A+
A-

Mersin Bozyazı İlçe Milli Müdürlüğü 'de ilki gerçekleştirerek, Okul öncesi dönemde ve alanında uzman 13 öğretmen tarafından depremden etkilenen bireylere doğada travma mücadele yöntemlerini içeren çağş terapi ve doğaya uyum etkinlikleri uygulandı.

BURSA (İGFA) – 6 depreminden etkilenmiş Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay illeri ile riski taşıyan Bursa ve Denizli illerinden belirlenen okul öncesi öğretmen, öğrenci ve velileri olmak üzere toplamda 26 kişiyi kapsayan bir proje yürütüldü. Ayrıca bu proje erken çocukluk eğitimi öğrenci hareketliliğini  kapsama açısından da Türkiye'de ilk oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafındın onaylanan “ Acılar İçeride Kalır-Doğada Travma Rehabilitasyonu” adlı bu proje, 13-17 Kasım tarihleri arasında Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliği ve koordinesinde gerçekleştirildi.

Okul öncesi dönemde ve alanında uzman 13 öğretmen tarafından depremden etkilenen bireylere doğada travma ile mücadele yöntemlerini içeren “Masal Terapisi, Bilinçli Farkındalık, Duyusal Resim, Drama, Oryantring, Çocuk Yogası, Ritim-Dans, Akıl-Zeka Oyunları, Seramik Tasarım” gibi çağdaş terapi ve doğaya uyum etkinlikleri uygulandı.

Bu faaliyetlerle benzeri bir afete maruz kalma riski bulunan bireylerin bu travmalara maruz kalmış yaşıtları ile birlikte yaptıkları etkinliklerde çevre ve ortama uyum sağlamaları ve depremden etkilenmiş bireylerle empati kurmaları sağlandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.