CHP lideri Özgür Özel:Aynı dilin konuşulamadığı bir görüşme

Özgür Özel, CHP’li Karatepe ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görüşmesinin ardından ilk kez konuştu. “Aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir” diyen Özel, grup toplantısındaki konuşmasından da Bahçeli ile ilgili kısmı hastalık gerekçesiyle çıkardı.

Yayınlama: 25.06.2024
Düzenleme: 25.06.2024 16:22
7
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında, dün yapılan CHP’li Yalçın Karatepe ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görüşmesine ilişkin konuştu. Özel, “Görüşme uzun sürdü, fevkalade karşılık nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada da, konuşmasından MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili kısmı hastalığı gerekçesiyle çıkardığını açıkladı.

Özgür Özel, grup toplantısında eski HDP milletvekili ve eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan’ın da CHP’ye katıldığını duyurarak, rozet taktı.

Özel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

ORMAN YANGINLARI ÜZERİNDEN DEDAŞ’A VE ÖZELLEŞTİRMEYE TEPKİ

“(Mardin ve Diyarbakır yangını) 15 vatandaşımızı kaybettik. Meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası’nın, Mardin Tabip Odası’nın raporu DEDAŞ’ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Çiftçilere ait trafoların haczi, elektrik kesintileri, elektrik altyapısının yenilenmemesine kadar sayısız şikayet var. En çok Şanlıurfa’da var. DEDAŞ’ın Şanlıurfa’ya ettiğini kimse etmiyor. Kavurucu sıcakta elektriksiz, dolayısıyla susuz bırakıyor. Solunum ve diyaliz hastalarının yaşamı tehlikeye atılıyor. Sürekli arızalar yaşanıyor. ev aletleri yanıyor. Tazminat başvuruları kabul edilmiyor. CHP’nin özelleştirme konusundaki sayısız raporunu ve itirazlarını dinlemediler. Elektrik artık bir insan hakkıdır. ‘Bu alanı özelleştirmeyin’ dedik, dinletemedik. Şimdi orman yangınına bakıyorsunuz, 15 can gitmiş, DEDAŞ’ın ihmalinden kaynaklanıyor.”

“Kaçak kullanılıyor da ondan oluyor diyorlar. Kaçak kullanan varsa ona yapılacak başkadır. Meclis açılır açılmaz ilk iş orman yangınları konusunda araştırma önergesi verdik. Yangınlar tüm yönleriyle araştırılmalı.”

‘TASARRUF YOK, BÜTÜN HIZIYLA İSRAFA DEVAM VAR’

“22 yıllık yanlış ekonomi politikası sonucu ortaya bir enkaz çıktı. Geçtiğimiz ay sözde büyük ümitlerle tasarruf paketi açıkladılar. Açıkladıkları tasarrufun tümünü yapsalar 100 milyar TL. Yani bu yılın bütçesinin binde 9’u. Yani tasarruf tasarruf dedikleri yüzde bir değil. Ama bir yandan emekçinin memurun servisini kaldıralım, öğretmeni atamayalım, emekliye zam vermeyelim, asgari ücrete iyileştirme yapmayalım. Ama daha bir ay geçti, temsil ve tanıtma giderlerine baktık, bir ay öncesine göre 7 kat artmış, 350 milyon TL artmış. Haberleşme ve temsil ağırlama giderleri yarım milyar. Yani 100 milyar tasarruf edecek olanlar şimdiden 2 kalemde yarım milyardan fazla israfa gitmişler.”

“Yani bir ayın sonunda tasarruf yok, bütün hızıyla israfa devam var.”

“6 Şubat depreminin üzerinden 16 ay geçti. Bir arpa boyu yol alınmadığını, hayatın konteyner, çadır ya da göç edilen yakınların yanında sürdüğünü ama kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim. 1 yılda 650 bin konut sözü verenler 1,5 yılda 79 bin konut yaptılar. Sözlerinin yüzde 12’sini tuttular, önemli bir kısmı köy evi. Malatya’daki ortalama yüzde 6,7. Bu sıcakta çadırda, konteynerde sağlık sorunlarıyla karşı karşıyalar. 3 ayda bütün şehirlerde sadece 2500 konut teslim ettiler. Bütün ilgili odalar, muhalefet partiler bu yöntemle bu konutlar olmaz demişti. Bu ay kira yardımı da bitiyor. Uzatmayı da düşünmüyorlar. Bu konuda hem sağduyulu, meseleyi bir siyasi çekişme haline getirmeden hızla bir çözüm bekliyoruz. Gerekli öneride bulunacağız. Ne halleri varsa görsün diyorlarsa bilsinler ki deprem bölgesindeki kimse sahipsiz değildir. Deprem bölgesinde en önemli itiraz belirsizlik. Az hasarlı konutlara ‘yap geç’ diyorlar. Borç harç yapınca ‘rezerv alan ilan edildi’ diyorlar onu da alıyorlar. Orta hasarlı evlere yıkılacak dediler, gittim kapıyı pencereleri söktüm sattım harçlık yaptım, şimdi diyorlar ki oturun, evde bir şey kalmadı. Bu belirsizlik olacak iş değil. Bu iki mesele çözülmeli. Kiracılar hak sahibi sayılmadığı için yeni konutlardan yararlanamıyor.”

ŞİMŞEK GÖRÜŞMESİ AÇIKLAMASI

“Dün Sayın Yalçın Karatepe, gelecekteki Ekonomi Bakanlarımızdan birisi, bu güya rasyonel ama hala zengine rasyonel vatandaşa irrasyonel politikaların uygulayıcısı Mehmet Şimşek ile görüştüler. Görüşmenin randevu öncesinde ve sırasındaki nezaket ve devlet adamlığına yakışır tutum için öncelikle Sayın Şimşek’e teşekkür ederiz. Siyaset öneri sunma işi. Doğru bildiğini anlatma işi. Düne kadar siz değil miydiniz? Bu CHP hep eleştiriyor çözüm önerisi söylemiyor diyen. CHP eleştiriyor ve nasıl çözülmesi gerektiğini söylüyor. Görüşme uzun sürdü, fevkalade karşılık nezaket içinde geçen doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef aynı dilin konuşulmadığı bir görüşmedir.”

“Biz görüşmede şunu söyledik. Bu krizin sebebi toplumun kırılgan kesimleri değil. Bu krizi emekliler emekçiler, çiftçiler, esnaf, işsizler yaratmadı. Bu krizi bütün dünya yönetebilirken yönetmeyen anlayış yarattı. Bu krizi yüksek enflasyon aldım deyip Ecevit’ten yüzde 29’la alıp enflasyonu yüzde 179’lara çıkaranlar yarattı. Kemer sıkalım diyorsun esnaf kemer sıkacak senin yandaşlar bir düğme daha bollaştıracak. Öyle yağma yok dedik.

Emekliler 10 lirayla geçinemez dedik. Önce bir asgari ücret yapın biz gelince iki yıl sonra bir buçuk asgari ücret yapacağız dedik. Çünkü AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti.

Geldiklerinde emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu şimdi 2.5 çeyrek altın alıyor. Her ay 5 çeyrek altın emeklinin cebine girmiyor. Asgari ücret 17 bin lira ve verdikleri günden bu yana yüzde 25 erimiş durumda. Bakır borudan enflasyon hesaplıyor, gıda ürünlerinden hesaplamıyorlar. Seçimden önce asgari ücrete 4 kez zam düşünebiliriz derken bugün zam olmayabilir diyorlar.

Sorduk bu konuda bir netlik yok. Emekli maaşını asgari ücret seviyesine çekmeden, asgari ücrete enflasyon oranında iyileştirme yapmadan olmaz. Kuru üzüme de fındığa da maliyetinin altında taban fiyatı verecekler. Bu rakamlar da güncellenmelidir. Esnaf borcunu kapatmak için kredi kartından çekiyor. Faizden alınan vergi düşürülmeli. Esnaf ve çiftçi kredi kartını işi için kullanmışsa faiz ödemesi bir kere olsun sıfırlanmalıdır.”

KONUŞMASINDAN BAHÇELİ BÖLÜMÜNÜ ÇIKARDI

Özel, konuşmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, konuşmasından MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili bölümü çıkardığını söyledi. Özel, “Sayın Bahçeli rahatsızlanmış, çok üzüldüm, acil şifalar diliyorum. MHP ile ilgili bölümü bu yüzden grup konuşmamdan çıkardım” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.