Van seçim kurulu mazbatayı AKP adayına verme kararı verdi

Van İl Seçim Kurulu, yargılandığı mahkemeden Van Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın dosyasını istedi. İl seçim kurulu Zeydan’ın ‘seçilme yeterliliği olmadan seçildiği’ gerekçesiyle mazbatayı AKP adayına verme kararı aldı

Van seçim kurulu mazbatayı AKP adayına verme kararı verdi
Yayınlama: 02.04.2024
6
A+
A-

'da seçimi kazanan Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının (seçilme hakkı) mahkeme eliyle hukuka aykırı şekilde alınması, siyasi partilerin, baroların ve kitle örgütlerinin tepkisine neden oldu. 'den “Partimizin eksikliği yok, herhangi bir boşluk bırakılmadı” açıklaması yapıldı. Van İl  Kurulu'nun Zeydan'ın memnun hakkının geri alınması sonrası harekete geçtiği ortaya çıktı. Van seçim kurulu mazbatayı AKP adayına verme kararı verdi.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Oy çokluğu ile alınan kararda, Zeydan'ın ‘seçilme yeterliliği olmadan seçildiği' gerekçesiyle mazbatayı AKP adayına verilmesine hükmedildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti'nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika kala, Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan'ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu.

YSK daha önceden, DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı. DEM Parti Van'da seçimi ise yüzde 55,48'le kazandı.

Kaynak: ARTI GERÇEK

Tarafsız ve Bağımsız Haber Portalı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.